Rudimentální etudy:

(WEB ZANIKNE V LEDNU 2025, STAHUJTE, DOKUD MŮŽETE smiley)

NOTY KE STAŽENÍ ZDE:

Problematika rudimentálních etud je „populárně nepopulární“. Téměř každý bubeník ví, co to jsou rudimenty, hlasitě vyzdvihujeme jejich užitečnost – a jména Pratt, Wilcoxon (a další) jsou skloňována ve všech pádech. Realita základních uměleckých škol však bývá značně odlišná. Etudy jsou často mimo hráčské možnosti žáků a – přiznejme si to – také řady učitelů. Pro běžného člověka bývají k nepřežití nudné. Toho si byl vědom americký autor Matt Savage, který vytvořil album Savage Rudimental Workshop obsahující nejen etudy s výkladem, ale také play along tracky s hudebním doprovodem. Bohužel, i tyto etudy jsou pro ZUŠ stále ještě příliš obtížné a doprovodné nahrávky jsou po technické stránce již zastaralé. Tak vznikla myšlenka, vytvořit něco podobného – pro potřeby ZUŠ v českých podmínkách.

Charakteristika alba:

Autorem not je absolvent ostravské konzervatoře, Miroslav Sklenský, který je napsal v rámci své diplomové práce. Ta obsahuje 15 etud, majících za cíl seznámit žáky s nejpoužívanějšími rudimenty, které nekladou extrémní nároky na hráčskou zručnost. Aby etudy byly pro žáky atraktivnější, vytvořil jsem pro každou z nich zvukový doprovod za pomoci virtuálních hudebních nástrojů.

Používání mp3 tracků:

V tabulkách níže máte k dispozici mp3 v nejrůznějších variantách – synth + click, synth + snare + click, a podobně. V případě nejjednoduššího způsobu použití tracků, skladbu nacvičíte s žákem za pomoci mp3 obsahující všechny nástroje i klik. Na koncertě pak žák zahraje svůj part do mp3, na níž je pouze synth s klikem. Pokud máte know-how a technické možnosti pro sofistikovanější práci se zvukem, podívejte se na následující obrázek. Takovýto jednoduchý projekt (zde Cubase) velmi usnadní nácvik a umožní i natočení interpretace skladby. Použít také můžete freeware Audacity, nebo jiné způsoby přehrávání a natáčení. Všechny tracky konkrétní etudy jsou stejně dlouhé a po jejich importu do projektu tedy nedojde k posunu například syntezátoru vůči malému bubnu a podobně.

Každá etuda existuje ve třech tempových levelech. Nejpomalejší je určen spíše jen pro nácvik. Střední tempo je už vhodné pro veřejnou interpretaci – a v tomto tempu také natáčíme instruktážní videoklipy. Nejvyšší tempo je určeno nejzdatnějším hráčům, nicméně – zvukové doprovody byly tvořeny pro střední tempo a pomalejší, či rychlejší varianta často nezní moc dobře. Zde na webu naleznete vše potřebné ohledně středního tempa, 270 mp3 tracků všech 15ti etud ve třech tempových levelech si v jednom zip archivu muzete stáhnout zde. Ikona YouTube nabízí možnost zhlédnout (víceméně) zdařilé praktické provedení etudy.

Podmínky používání:

Miroslav Sklenský a já jsme jedinými autory tohoto vyučovacího materiálu. Rozhodli jsme se nevydávat album prostřednictvím nějakého nakladatelství a odevzdáváme dílko bubenické veřejnosti k volnému, nekomerčnímu používání. Určitě nás potěší zprávy o tom, že naše „Rudimentální etudy“ někde slouží k prospěchu dětí a jejich pedagogů a uvítáme videozáznamy těchto aktivit.

 

Etude No.1 – 5:

Etude No.6 – 10:

Etude No.11 – 15: