Začátečnické etudy:

Pro rudimentální etudy Miroslava Sklenského (na vedlejší stránce tohoto webu) jsem před časem vytvořil hudební doprovody. Rozhodl jsem se tyto skladbičky znovu použít, a to jako podklad pro cvičení pro úplné začátečníky a pro mírně pokročilé bubeníky. V PDF najdete tedy pro každou skladbičku dvě úrovně obtížnosti. „Level I“ obsahuje hlavně čtvrťové noty, čtvrťové pauzy a osminy, party pro „level II“ už pracují i s osminovými notami a pauzami. Děti mohou hrát tato cvičení například na malý buben, ale také na jiné bicí nástroje podle toho, které mají k dispozici, nebo podle toho, jak je inspiruje nálada konkrétní skladbičky.

NOTY KE STAŽENÍ ZDE:

Používání mp3 tracků:

V tabulkách níže máte k dispozici mp3 v nejrůznějších variantách – synth + click, synth (only), a podobně. V případě nejjednoduššího způsobu použití tracků, skladbu nacvičíte s žákem za pomoci mp3 obsahující všechny nástroje i klik. Na koncertě pak žák zahraje svůj part do mp3, na níž je pouze synth s klikem. Pokud máte know-how a technické možnosti pro sofistikovanější práci se zvukem, podívejte se na následující obrázek. Takovýto jednoduchý projekt (zde Cubase) velmi usnadní nácvik a umožní i natočení interpretace skladby. Použít také můžete freeware Audacity, nebo jiné způsoby přehrávání a natáčení. Všechny tracky konkrétní etudy jsou stejně dlouhé a po jejich importu do projektu tedy nedojde k posunu například syntezátoru vůči malému bubnu a podobně. Vzájemný poměr hlasitostí jednotlivých tracků si upravíte podle potřeby.

Ikona YouTube nabízí možnost zhlédnout (víceméně) zdařilé praktické provedení etudy.

Podmínky používání:

Jsem jediným autorem tohoto vyučovacího materiálu. Rozhodl jsem se nevydávat album prostřednictvím nějakého nakladatelství a odevzdávám dílko bubenické veřejnosti k volnému, nekomerčnímu používání. Určitě mě potěší zprávy o tom, že mé „Začátečnické etudy“ někde slouží k prospěchu dětí a jejich pedagogů a uvítám videozáznamy těchto aktivit.

 

Etude No.1 – 5:

Etude No.6 – 10:

Etude No.11 – 15: