Bärenreiter: 

Ačkoli prakticky veškerá moje práce je na tomto (nebo na školním), webu volně ke stažení, k šíření některých jejích částí bylo nezbytné spojit síly s profesionály. Má nejnovější alba skladbiček pro začínající hráče na bicí nástroje proto naleznete pouze na e-shopu nakladatelství Bärenreiter.

Protože alba neobsahují jen noty, ale také zvukové soubory, vytvořil jsem tuto stránku pro bezplatné stahování mp3 tracků. Ty si můžete poslechnout a rozhodnout se, zda o alba máte zájem, nebo si z nich – po zakoupení not – můžete  sestavit projekty software pro práci se zvukem (viz níže). Také zde naleznete videoklipy z živé realizace skladbiček, z nichž můžete snáze pochopit jejich správnou interpretaci. 

Poslední dvě alba: Na výletě pro začínajícího hráče na xylofon a Hudební klub pro začínajícího hráče na bicí soupravu si vydávám sám a naleznete je zde zcela zdarma.

Charakteristika alb:

Všechna má alba obsahují 5 skladbiček v trvání přibližně jedné minuty. Přívlastek „pro začínající hráče“ neznamená, že dítě, které nácviku nevěnovalo žádný čas, ani úsilí, bude při jejich interpretaci ihned úspěšné. Moje skladbičky jsou určeny pro potřeby soutěží ZUŠ, pro předehrávky a pro zpestření hodin dětským i dospívajícím žákům. Má zkušenost je, že nácvik jedné skladbičky u 8 – 10tiletého dítěte trvá 14 dní až dva měsíce, teenageři zvládali některé ze songů ihned, jindy se doba nácviku nelišila od malých dětí. Obtížnost jednotlivých skladbiček je velmi proměnlivá. Při hře s živým klavíristou ji lze zmírnit nižším tempem. Realizaci některých skladbiček zase lze výrazně usnadnit ignorováním tlumení nástroje v pauzách. Každá skladbička začíná jedním, nebo více takty klavíru, což má usnadnit započetí hry při produkci s živým klavíristou, nebo při koncertní realizaci s nahrávkou. Pro studiové účely je před každou skladbou odklep a během skladby klik. Instrumentář pro realizaci všech cyklů je minimální a měl by být dostupný na každé, normálně fungující ZUŠ. Jedinou výjimkou jsou snad jen tympány, které ovšem můžete snadno nahradit například dvěma tomtomy. Hratelnost klavírních partů je rovněž různá, každý jeden však byl pečlivě testován živým klavíristou. Pokud jsou klavírní party nad síly klavíristů vaší školy, je zde k dispozici nahrávka.

Používání mp3 tracků:

V tabulkách dole máte k dispozici mp3 ve všech možných variantách – tracky piano + klik, samotný bicí nástroj a podobně. V případě nejjednoduššího způsobu použití tracků, skladbu prostě nacvičíte s žákem za pomoci mp3 obsahující všechny nástroje i klik. Na koncertě pak žák zahraje svůj part do mp3, na níž je pouze klavír bez dalších rušivých zvuků. Skladbičky jsou rytmicky poměrně srozumitelné a neměl by to být problém. Pokud máte know-how a technické možnosti sofistikovanější práce se zvukem, podívejte se na následující obrázek. Takovýto jednoduchý projekt (zde obrázek projektu Cubase) velmi usnadní nácvik a umožní i natočení interpretace skladby. Použít také můžete freeware Audacity, nebo jiné způsoby přehrávání a natáčení. Všechny tracky konkrétní skladby jsou stejně dlouhé a po jejich importu do projektu tedy nedojde k posunu například klavíru vůči tympánům a podobně.

Dětské hřiště pro začínajícího tympánistu (The playground for a timpani beginner):

Na louce pro začínajícího hráče na malý buben (On the meadow for a snare drum beginner):

Divočina pro začínajícího hráče na orchestrální perkuse (The wilderness for a beginner on orchestral percussions):

V taneční náladě pro začínajícího hráče na bicí soupravu (In a dancing mood for a drum kit beginner):

Na výletě pro začínajícího hráče na xylofon (On a trip for a beginner of the xylophone):

Hudební klub pro začínajícího hráče na bicí soupravu. (Music club for a beginner of the drumset):